Płyta główna jest sercem maszyny, która umożliwia sterowanie podzespołami elektrycznymi, takimi jak silniki, grzałki i nie tylko. Istnieją różne płyty główne do różnych czynności, od laptopów po te, które można znaleźć w drukarkach 3D.
Seria Creality Ender 3 obejmuje świetne, niedrogie drukarki 3D, ale standardowe płyty główne – zwłaszcza te, które są dostarczane z oryginalnym Ender 3, a także wersją Pro – mogą skorzystać na uaktualnieniu. Na szczęście dla nas Creality tworzy maszyny typu open source .
Ulepszenie płyty głównej pozwala rozszerzyć funkcjonalność Endera 3. Jeśli chcesz mieć podwójne wytłaczanie , dodatkowy silnik krokowy w osi Z lub inne ulepszenia , które wymagają więcej niż jednego portu, będziesz potrzebować innej płyty głównej. Jeśli chcesz drukować ciszej, płyta główna z bardziej znaczącymi sterownikami silników krokowych .
Możesz także zmienić płytę główną, aby uzyskać szybsze działanie lub procesor o wyższej wydajności. Możesz nawet zaktualizować oprogramowanie do bardziej zaawansowanego oprogramowania , takiego jak najnowsza wersja Marlin lub jego pochodne (takie jak TH3D Unified 2 lub Creality Marlin). Nowa płyta może nawet uprościć proces aktualizacji oprogramowania.
W tym artykule przedstawimy kilka solidnych opcji dla lepszej płyty głównej Ender 3 (Pro/V2). Dla każdego omówimy ich funkcje, główne specyfikacje i problemy, które mogą rozwiązać. Biorąc pod uwagę obecny niedobór mikroprocesorów i problemy z łańcuchem dostaw na całym świecie, dostępność płyt i ich ceny zmieniają się. Chociaż zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby podawać ceny aktualne w momencie publikacji, istnieje spora zmienność cen wśród sprzedawców detalicznych.
Wyjaśnienie
Creality przeszło długą drogę od płyty głównej V1.1.3, która była dostarczana z oryginalnym modelem Ender 3. Ponieważ jest kilka pytań dotyczących płyty głównej dostarczanej z drukarkami Ender 3, skontaktowaliśmy się z Creality. Poinformowali, że drukarki Ender 3 i Ender 3 Pro są dostarczane z niecichą płytą główną V4.2.2, podczas gdy Ender 3 V2 jest dostarczany z cichą wersją tej samej płyty głównej.
Jest jednak jeden mały haczyk. Drukarki na rynek koreański są dostarczane z cichą i niecichą wersją V4.3.1. Tak więc, w zależności od tego, gdzie kupiłeś Ender 3, możesz sprawdzić swój komputer, aby potwierdzić, którą płytę główną posiadasz, zanim zdecydujesz, która aktualizacja jest dla Ciebie najlepsza.
Wszystkie płyty główne znajdujące się na tej liście powinny działać na każdym modelu. Dzieje się tak dlatego, że chociaż występują zmiany sprzętowe między różnymi wersjami, elektronika (poza płytą główną) jest w zasadzie taka sama. Jedyną różnicą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jest wyświetlacz LCD: Ender 3 V2 ma opcję pełnego koloru, podczas gdy oryginał i Pro używają starszych wyświetlaczy LCD.
Poniżej przyjrzymy się czterem cechom płyt głównych, które mają duży wpływ na ich wydajność.
Ważne funkcje
Procesor
Powinieneś wziąć pod uwagę szybkość procesora każdej płyty głównej, ponieważ płyta o niskiej prędkości może być uciążliwa w obsłudze. Ważna jest również architektura procesora. Procesory 32-bitowe zwykle mają więcej pamięci (miejsca flash), aby uruchomić większe pakiety oprogramowania układowego, które mogą zapewnić więcej funkcji ułatwiających obsługę i lepszą jakość druku.
Chociaż technicznie możliwe jest „upgrade” do płyty z 8-bitowym procesorem, może nie być tego warte. Nie mogą w pełni uruchomić pakietów oprogramowania układowego, takich jak Marlin 2.0 , ponieważ nie mają wystarczającej ilości pamięci, aby korzystać ze wszystkich funkcji oprogramowania układowego. Możesz wyłączyć niektóre funkcje jako obejście, ale wtedy naprawdę nie będziesz w stanie wykorzystać pełnych możliwości oprogramowania układowego.
Co więcej, niektóre 8-bitowe płyty główne nie będą w stanie współpracować z nowym wyświetlaczem LCD Endera 3 V2 lub podobnym, pełnokolorowym (lub TFT) wyświetlaczem. Z tych powodów nie umieściliśmy na tej liście żadnych płyt 8-bitowych.
Sterowniki silników krokowych
Sterowniki silników krokowych, w odniesieniu do drukarki 3D, to układy regulujące moc przekazywaną do silnika krokowego. W ten sposób sterowniki silników krokowych ograniczają efekt szarpnięcia i wibracji, które silniki wytwarzają podczas zmiany kierunku, co może zmniejszyć hałas drukarki.
Niektóre płyty mają zintegrowane sterowniki silników krokowych, podczas gdy inne mają porty sterowników silników krokowych, dzięki czemu można dodać własne. Im więcej wysokiej jakości sterowników silników krokowych na płycie, tym ciszej pozwala drukarce drukować. Należy pamiętać, że nie każdy sterownik silnika krokowego wyciszy twoją drukarkę; istnieją określone typy, takie jak TMC2208 , które są skuteczne w drukarkach 3D.
Porty
Inną ważną kwestią jest liczba portów, które ma każda płyta. Im więcej portów, tym weselej! Pozwalają na dodanie funkcji do drukarki, takich jak wiele wytłaczarek , czujnik poziomowania stołu, taki jak BLTouch , kolejny silnik osi Z i cokolwiek innego, czego możesz chcieć. Oto kilka typowych portów znajdujących się na płytach głównych, na które warto zwrócić uwagę:
- Ogranicznik: te porty umożliwiają dodawanie ograniczników , które są komponentami ręcznego przełącznika znajdującymi się na jednym końcu osi X, Y i Z. Znane również jako wyłączniki krańcowe, zapobiegają wykolejeniu lub zakleszczeniu elementów drukarki przymocowanych do osi na końcu osi.
- Wentylator: W Ender 3 do płyty głównej podłączone są trzy wentylatory chłodzące : po jednym dla płyty głównej, gorącego końca i drukowanych części. Jest też wentylator do zasilacza, ale nie jest on podłączony do płyty głównej. Oprócz dedykowanych portów wentylatorów, niektóre płyty główne mają porty wyjściowe 12/24 V, które mogą pomieścić wentylator.
- Czujnik filamentu: Niektóre płyty główne mają dedykowany port dla czujnika filamentu , który – jak sama nazwa wskazuje – wykrywa, kiedy filament nie przepływa przez ścieżkę (zwykle wokół ekstrudera).
- Oświetlenie RGB: Niektóre płyty mają porty dla systemów oświetlenia czerwono-zielono-niebieskiego (RGB), które oświetlają drukarkę. Przydaje się to do zdalnego monitorowania za pomocą kamery internetowej . Po prostu sprawiają, że Twoja drukarka wygląda bardzo fajnie.
- Termistor: Termistory są niezbędne zarówno dla gorącego końca, jak i podgrzewanego stołu. Liczba portów termistora zazwyczaj odpowiada liczbie elementów grzejnych. Dlatego modernizacja podwójnego wytłaczania będzie wymagała większej liczby portów termistora.
- Wyświetlacz TFT: Wyświetlacz ciekłokrystaliczny z tranzystorem cienkowarstwowym (TFT) to rodzaj ekranu LCD, który jest często obsługiwany za pomocą funkcji dotykowych. Port, w którym mieści się wyświetlacz TFT, umożliwia rozbudowę wyświetlacza i łatwe poruszanie się po cyfrowym menu drukarki. Nazwa wyświetlacza i odpowiedni port różnią się w zależności od producenta. Na przykład nazwa Duet3D dla wyświetlacza i portu Duet 2 Maestro to PanelDue.
Łączność
Połączenia i opcje interfejsu płyty głównej również są ważnymi kwestiami, ponieważ to one komunikują się z płytą główną. Często występują one jako gniazda kart SD (lub microSD), porty Mini- lub Micro-USB, porty Ethernet lub moduły Wi-Fi.
Teraz, kiedy już wiesz, na co zwrócić uwagę, zacznijmy!
Creality V4.2.7
Oprócz drukarek 3D Creality produkuje własne płyty główne do drukarek. Płyta V4.2.7 z 32-bitowym procesorem jest znaczącą aktualizacją wcześniejszych wersji.
Wersja 4.2.7 jest wyposażona w sterowniki silników krokowych TMC2225, które przyczyniają się do cichszej pracy drukarki. Posiada wszystkie niezbędne porty do standardowego Endera 3, a także porty do poziomowania stołu (BLTouch) i czujniki bicia filamentu. Ze względów bezpieczeństwa istnieje również bezpiecznik, aby zapobiec uszkodzeniu płyty, ale użytkownicy zgłaszali, że niezależnie od bezpiecznika płyta czasami działa nieprawidłowo i zaczyna palić.
Płytka jest kompatybilna z Marlin 2.0, a oprogramowanie można aktualizować za pomocą gniazda kart microSD. Możesz także komunikować się z drukarką, wysyłając komendy G-code przez port Micro-USB płyty.
- Bit: 32
- Zintegrowane sterowniki silników: TMC2225
- Aktualizacja oprogramowania: karta MicroSD
- Połączenia: Micro-USB, karta microSD
- Porty: 4x silniki, 2x termistory, 3x ograniczniki, 3x wentylatory, BLTouch, czujnik bicia żarnika
- Kompatybilne oprogramowanie: Marlin 2.0, widelce Marlin 2.0
- Obsługuje postęp liniowy: Nie
SKR Mini E3 V3
SKR Mini E3 V3.0 to inny typ płyty od BigTreeTech. Ta „mini” 32-bitowa opcja jest mniejsza niż niektóre inne płyty, ale nadal powinna pasować do Endera 3. Ta nowsza wersja jest wyposażona w zintegrowane sterowniki silników krokowych TMC2209, a także wstępnie zainstalowany, nowocześnie wyglądający radiator.
Płytka może pomieścić wiele sprzętu i ma pięć portów silnika, aby umożliwić podwójne silniki osi Z. Posiada również porty dla sondy Z, czujnika bicia żarnika i ekranu LCD. Ten ostatni port może współpracować z wyświetlaczem TFT. Powinieneś także być w stanie zaktualizować oprogramowanie płyty za pomocą tylko karty microSD, a także możesz połączyć się z tą płytą za pomocą portu Micro-USB.
Płyta została niedawno wydana i nadal jest w przedsprzedaży u niektórych sprzedawców. Jego specyfikacja jest nadal imponująca jak na jego budżetową cenę, a początkowe oceny na Amazon są w większości pozytywne. Użytkownik Endera 3 V2 napotkał pewne problemy z obsługą przez oprogramowanie sprzętowe ekranu V2, więc osoby z V2 mogą chcieć mieć oko na takie problemy, jeśli zdecydujesz się na tę aktualizację.
- Bit: 32
- Zintegrowane sterowniki silników: TMC2209
- Aktualizacja oprogramowania: karta MicroSD
- Połączenia: karta MicroSD, Micro-USB
- Porty: 5x silniki, 2x termistory, 3x ograniczniki, 3x wentylatory, BLTouch, czujnik bicia żarnika, neopikselowe światła RGB, TFT
- Kompatybilne oprogramowanie: Marlin 2.0, Klipper
- Obsługuje postęp liniowy: tak
MKS Robin E3D
MKS Robin to seria płyt firmy Makerbase, która produkuje różne płyty główne do drukarek 3D FDM i SLA . 32-bitowy MKS Robin E3D działa na Ender 3 i jest odpowiedni dla tych, którzy chcą wypróbować kilka ulepszeń.
Płyta ma pięć portów silników krokowych, a także pięć odpowiednich portów zewnętrznych sterowników silników krokowych, dzięki czemu możesz dodać dowolne kompatybilne sterowniki. Obfitość portów silnika ma na celu umożliwienie stosowania podwójnych silników osi Z. Oprócz dwóch wyznaczonych portów wentylatorów, E3D ma kolejne dwa porty wyjściowe 12/24 V, które mogą również współpracować z wentylatorami.
Jeśli chodzi o możliwe ulepszenia, płyta ma nie jeden, ale dwa porty czujnika bicia żarnika, port automatycznego poziomowania łóżka BLTouch, a nawet port dla świateł neopikselowych (RGB). Możesz zaktualizować oprogramowanie układowe tej płyty za pomocą gniazda karty microSD.
MKS Robin E3D jest nieco większy niż standardowa płyta główna Endera 3, więc prawdopodobnie będziesz musiał zainstalować go gdzie indziej. Aby dowiedzieć się, jak zainstalować tę płytę w Ender 3, możesz obejrzeć film instruktażowy Makerbase . Możesz nawet zrobić dla niego niestandardowe etui .
- Bit: 32
- Zintegrowane sterowniki silnika: Brak
- Aktualizacja oprogramowania: karta SD
- Połączenia: MicroSD, USB typu B, moduł Wi-Fi
- Porty: 5x silniki, 2x termistory, 3x ograniczniki, cztery wentylatory, BLTouch, 2x czujniki bicia żarnika
- Kompatybilne oprogramowanie: Marlin 2.0, widelce Marlin 2.0
- Obsługuje posuw liniowy: Zależy od sterowników silnika krokowego (działa TMC2209)
SKR E3 Turbo
Następnie SKR E3 Turbo to opcja Biqu SKR zaprojektowana specjalnie dla Endera 3. Ta płyta główna wykorzystuje szybki 32-bitowy procesor LPC1769 z serii ARM Cortex-M3, stąd „turbo”. Ten potężny chip i duża przestrzeń na program flash (512 KB) na płycie umożliwiają użytkownikom instalowanie większych pakietów oprogramowania układowego, takich jak widełki Marlin 2.0 i 2.0.
E3 Turbo jest wyposażony w sterowniki silników krokowych TMC2209, zarówno super ciche, jak i zdolne do liniowego postępu. Płyta główna jest również wyposażona w wiele przydatnych portów, w tym na sześć silników krokowych, dwie grzałki dysz, trzy termistory, światła RGB, sondę Z, wyświetlacz TFT LCD, trzy ograniczniki i wiele innych. Podsumowując, oferta portów E3 Turbo umożliwia jednoczesne korzystanie z podwójnych silników krokowych osi Z i podwójnego wytłaczania.
Wreszcie, SKR E3 Turbo jest wyposażony w otwory montażowe do metalowej obudowy Endera 3 i wstępnie zainstalowane kompatybilne oprogramowanie układowe na karcie microSD. Według niektórych recenzentów te funkcje na płycie głównej sprawiają, że proces instalacji jest dziecinnie prosty.
- Bit: 32
- Zintegrowane sterowniki silników: TMC2209
- Aktualizacja oprogramowania: karta MicroSD
- Połączenia: karta MicroSD, Micro-USB
- Porty: 6x silniki, 4x termistory, 3x ograniczniki, 3x wentylatory, sonda TFT, RGB, Z
- Kompatybilne oprogramowanie: Marlin 2.0, widelce Marlin 2.0, Klipper
- Obsługuje postęp liniowy: tak
Duet 2 Wi-Fi
Duet 2 Wifi to jedna z najpopularniejszych płyt głównych Duet3D, oferująca zintegrowane możliwości połączenia Wi-Fi. Chociaż ta płyta ma wysoką cenę i może kosztować więcej niż twój Ender 3, jest szanowana w społeczności druku 3D i ma wiele portów, które pozwalają na dodanie dużej ilości sprzętu.
Płyta 32-bitowa ma pięć portów silnika i trzy termistory, a także złącza dla sondy Z, zewnętrzny czytnik kart SD, wyświetlacz PanelDue Duet3D i wiele innych. Najlepszą częścią tej płyty jest opcjonalna możliwość rozbudowy dostępna za pomocą podłączanych płyt-córek Duet3D, które mogą zapewnić więcej portów silnika, termistorów i nie tylko. Oczywiście składnik Wi-Fi tego układu umożliwia również zdalne monitorowanie i sterowanie drukarką za pośrednictwem interfejsu online Duet3D.
Niestety, ta płyta nie jest super kompatybilna, jeśli chodzi o oprogramowanie, głównie z oprogramowaniem RepRap. Może być również trudno podłączyć tę płytę do Endera 3, ponieważ okablowanie i montaż dla Duet 2 Wifi są trudniejsze niż inne płyty.
- Bit: 32
- Zintegrowane sterowniki silników: TMC2660
- Aktualizacja oprogramowania: karta MicroSD
- Połączenia: karta MicroSD, Micro-USB, Wi-Fi
- Porty: 5x silniki, 3x termistory, 5x ograniczniki, 6x wentylatory, sonda Z, PanelDue, zewnętrzny czytnik kart SD, karty rozszerzeń, LCD, piny rozszerzeń
- Kompatybilne oprogramowanie: RepRap, Klipper
- Obsługuje posuw liniowy: Tak (znany jako wzrost ciśnienia w oprogramowaniu RepRap)
SKR 2
Inną opcją od Biqu jest SKR V2, następca płyty SKR 1.4 Turbo firmy z kilkoma ulepszonymi specyfikacjami. 32-bitowa płyta jest wyposażona w proces 168 MHz, nawet szybszy niż 120-MHz chip Turbo i o lata świetlne przed standardowym procesorem Creality V1 8-MHz.
SKR 2 ma pięć portów silników krokowych, które umożliwiają podwójne wytłaczanie, a płyta umożliwia również dodanie zewnętrznych sterowników silników krokowych. Istnieje kilka funkcji, które zwiększają bezpieczeństwo płyty, w tym dwa bezpieczniki i ulepszone porty termistora dla bardziej niezawodnych odczytów temperatury. Płyta ma również kilka dodatkowych portów wentylatorów i ulepszony zintegrowany moduł Wi-Fi w porównaniu do V1.4 Turbo.
Aby zaktualizować oprogramowanie układowe tej płyty, użyj gniazda karty microSD. Do innej komunikacji z płytą można użyć interfejsu online zgodnego z modułem Wi-Fi płyty lub portem USB typu B.
Na różnych forach dyskutowano o problemach z drukarkami SKR 2 i Ender 3, zwłaszcza z ekranami LCD w modelach V2. Jeśli interesuje Cię ta tablica, zapoznaj się z niektórymi rozwiązaniami i samouczkami dostępnymi na YouTube i forach społeczności.
- Bit: 32
- Zintegrowane sterowniki silnika: Brak
- Aktualizacja oprogramowania: karta MicroSD
- Połączenia: karta MicroSD, USB typu B, moduł Wi-Fi
- Porty: 6x silniki, 3x termistory, 3x ograniczniki, 5x wentylatory, BLTouch, oświetlenie RGB, TFT
- Kompatybilne oprogramowanie: Marlin 2.0, widelce Marlin 2.0, RepRap
- Obsługuje posuw liniowy: Zależy od sterowników silnika krokowego (działa TMC2209)
SKR Pro V1.2
Ta ostatnia płyta Biqu to SKR Pro V1.2, dobrze wyposażona wersja „Pro” innych płyt głównych. Jest to wysokiej klasy płyta główna odpowiednia dla entuzjastów, którzy chcą dokonać wielu ulepszeń drukarki. W tym celu 32-bitowy procesor Cortex-M4 na poziomie ARM jest szybki i przydatny w przypadku oprogramowania układowego.
Zintegrowane sterowniki silników krokowych nie są dołączone, ale płyta ma zewnętrzne porty sterowników silników krokowych, dzięki czemu można łatwo instalować nowe i zmieniać je. Pro V1.2 ma sześć portów silnika, które można wykorzystać do dodatkowych funkcji, takich jak silniki z podwójną osią Z i podwójne wytłaczanie lub oba. Ponieważ są cztery termistory i cztery porty grzałki, technicznie można go nawet użyć do potrójnego wytłaczania!
Firmware Pro V1.2 można aktualizować za pomocą gniazda kart microSD. Płyta posiada również moduł Wi-Fi, który pozwala na łączność online z kompatybilnymi platformami. Możesz również podłączyć się do niego za pomocą jednego z portów USB (Typ-A i Typ-B), które mogą być używane do wysyłania poleceń G-code.
Ta płyta wykracza poza układy scalone i porty. Jeśli nie chcesz dokonać poważnej aktualizacji, możesz chcieć pozostać przy prostszych płytach z mniejszą liczbą funkcji.
- Bit: 32
- Zintegrowane sterowniki silnika: Brak
- Aktualizacja oprogramowania: karta MicroSD
- Połączenia: karta MicroSD, USB typu A, USB typu B, moduł Wi-Fi
- Porty: 6x silniki, 4x termistory, 6x ograniczniki, 3x wentylatory, TFT
- Kompatybilne oprogramowanie: Marlin 2.0, widelce Marlin 2.0, Klipper, RepRap
- Obsługuje posuw liniowy: Zależy od sterowników silnika krokowego (działa TMC2209)
Więcej...
Kalibracja drukarki 3D: jak skalibrować drukarkę 3D
Poziomowanie stołu drukarki 3D: łatwy przewodnik krok po kroku
PrusaSlicer: Wszystko, co musisz wiedzieć