10 lutego 2025

Ender 3 Pro V2

Wiadomości ze świata druku 3d

Poziomowanie stołu drukarki 3D: łatwy przewodnik krok po kroku

Poziomowanie stołu drukarki 3D ma kluczowe znaczenie dla sukcesu drukowania. Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć i wykonaj trzy kroki, aby wypoziomować łóżko drukarki 3D.

Duża część magii drukowania 3D FDM tkwi we żarniku. Materiał zachowuje się przewidywalnie w określonych temperaturach, dzięki czemu można kontrolować jego formę, dzięki czemu możemy wyprodukować obiekt drukowany w 3D.

Istnieje kilka kluczowych zmiennych, które należy wziąć pod uwagę podczas korzystania z drukarki 3D, aby uzyskać wysokiej jakości, udany wydruk . Jednym z najbardziej wpływowych jest płaskie łóżko do drukowania, ponieważ zwiększa ono prawdopodobieństwo równomiernego wytłaczania materiału na całej powierzchni roboczej.

W tym artykule omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o poziomowaniu łóżka, zaczynając od rozpoznawania problemów. Później omówimy również, kiedy i jak należy dostosować wysokość Z, co czasami może mieć znaczenie.

Kiedy wypoziomować łóżko?

Obraz: Kiedy wypoziomować łóżko?
Jeśli twoja pierwsza warstwa jest wyłączona, nie jest to dobry znak dla reszty wydruku (Źródło: najakwa via Prusa Research Forum )

Równa płyta robocza powinna skutkować jednolitą pierwszą warstwą. Wizualnie będzie wyglądać jak ładnie „zgniecione” linie na całej długości. Często jest dość oczywiste, że coś jest nie tak z pierwszą warstwą, a czasami jest to wynik nierównego stołu.

Oto kilka typowych oznak nierównego łóżka:

  • Filament nie przykleja się do powierzchni roboczej w niektórych obszarach.
  • Filament nie opuszcza dyszy w niektórych miejscach.
  • Wysokość i szerokość filamentu zmienia się na całej powierzchni roboczej.
  • Odstępy między liniami włókien różnią się na całej powierzchni roboczej.

Teraz wiemy, czego szukać; przejdźmy do tego, czego potrzebujesz, aby to naprawić!

Wymagane narzędzia

Czujnik ABL zaoszczędziłby Ci dużo czasu
Czujnik ABL zaoszczędziłby Ci dużo czasu (Źródło: Edouard )

Najszybszym i najłatwiejszym sposobem rozwiązania problemów związanych z nierównym łóżkiem jest użycie czujnika automatycznego poziomowania łóżka (ABL). Istnieją różne rodzaje czujników poziomu . Niezależnie od różnic technologicznych między nimi wszystkie zasadniczo mierzą odległość między dyszą lub czujnikiem a powierzchnią roboczą. Oprócz czujnika automatyczne poziomowanie stołu wymaga również aktualizacji oprogramowania układowego , która tłumaczy dane wejściowe z czujnika na drukarkę, o czym należy również pamiętać.

Jednak nawet w przypadku automatycznego poziomowania łóżka dobrym pomysłem może być okresowe ręczne poziomowanie łóżka, ponieważ systemy automatyczne w rzeczywistości nie poziomują łóżka. Ponadto, jeśli jesteś bardziej zaznajomiony z komponentami swojej drukarki, będziesz bardziej w stanie naprawić wszystko, jeśli coś pójdzie nie tak.

Ręczne poziomowanie łóżka

Dla tych z Was, którzy nie zainstalowali jeszcze czujnika ABL, konieczne będzie ręczne wypoziomowanie łóżka. Oto dobry zestaw narzędzi, których będziesz potrzebować na początek:

  • Papier:  potrzebujesz kawałka papieru, który możesz wygodnie trzymać i przesuwać między końcówką dyszy a platformą roboczą. Wszystko, od standardowego papieru do drukarki (przyciętego do rozmiaru) po wizytówkę, będzie działać, o ile papier zachowuje swój kształt. Ważne jest, aby zawsze używać tego samego papieru podczas sesji wyrównywania i między nimi.
  • Śrubokręt lub klucz sześciokątny: łóżko Twojej drukarki 3D może wymagać jednego z tych narzędzi do regulacji śrub na łóżku (jeśli nie ma obrotowych pokręteł).
  • Rękawice odporne na wysoką temperaturę: Ochrona jest ważna podczas pracy w pobliżu dyszy. Niektóre rękawiczki, takie jak te firmy Rapicca , są przydatne.
  • Czysta bawełniana szmatka i mosiężna szczotka: Czysta dysza to szczęśliwa dysza. Miło jest mieć mini pędzel (lub coś podobnego).
  • Brzytwa (lub plastik) lub szpatułka: Zdrapywanie pozostałości z powierzchni platformy roboczej jest łatwe, jeśli masz coś takiego jak  szpatułka BuildTak . Lub ostrza mogą działać, ale musisz uważać, aby nie zarysować platformy roboczej.
Obraz przedstawiający:
W zależności od powierzchni roboczej możesz chcieć odłożyć żyletki (Źródło: Materiały do ​​drukarek )
  • Mydło do naczyń i czysta, sucha bawełniana ściereczka: Łatwe usuwanie kurzu i brudu za pomocą tych popularnych artykułów gospodarstwa domowego.
  • Alkohol izopropylowy: podstawa dla każdego właściciela drukarki 3D, IPA umożliwia czyszczenie powierzchni roboczej, która jest na stałe przymocowana do drukarki 3D. Wystarczy sprawdzić, czy powierzchnia robocza poradzi sobie ze środkiem czyszczącym.

Przygotowanie

Czyszczenie platformy roboczej to dobry pierwszy krok do uzyskania ładnego, równego łóżka
Czyszczenie platformy roboczej to dobry pierwszy krok do uzyskania ładnego, płaskiego łóżka (Źródło: Prusa 3D przez YouTube )

Po złożeniu wszystkich narzędzi jesteś gotowy do wprowadzenia zmian… prawie! Zanim zajmiemy się sprzętem, musimy upewnić się, że wszystko jest czyste.

Wyczyść dyszę

Najpierw najważniejsze! Jeśli na końcówce dyszy znajdują się resztki plastiku, odstęp między łożem a dyszą będzie mniejszy. Na szczęście końcówkę można łatwo wyczyścić suchą bawełnianą szmatką.

Podgrzej dyszę do temperatury, w której wydrukowano ostatnio używany materiał i zetrzyj nadmiar plastiku. Jeśli to nie wystarczy, można użyć mosiężnej szczotki do dokładnego oczyszczenia wokół końcówki. Tylko uważaj, aby nie przesadzić, w przeciwnym razie dysza może zostać uszkodzona przez twarde mosiężne włosie.

Podczas pracy w pobliżu gorącego końca należy przestrzegać odpowiednich zasad bezpieczeństwa, takich jak noszenie rękawic odpornych na wysoką temperaturę i zdrowy rozsądek.

Wyczyść powierzchnię roboczą

Podobnie jak w przypadku dyszy, powierzchnia łóżka drukarki 3D również powinna być czysta. W przypadku szklanej powierzchni roboczej możemy najczęściej użyć żyletki lub szpatułki, aby zeskrobać wszelkie duże pozostałości i zanieczyszczenia. Ostrze będzie działać również na innych twardych powierzchniach, ale nie używaj go na platformie roboczej, która może łatwo ulec uszkodzeniu, na przykład z powłoką PEI .

Po usunięciu dużych zanieczyszczeń możemy przystąpić do mycia platformy roboczej. Jeśli da się go usunąć, czyszczenie go w zlewie zwykłym płynem do naczyń i letnią wodą działa całkiem dobrze. W przypadku nieusuwalnej platformy roboczej możesz użyć alkoholu izopropylowego na ręczniku papierowym lub szmatce. Następnie osusz miękką szmatką.

Dobrym pomysłem jest nie dotykanie czystej powierzchni gołymi rękami, ponieważ może to spowodować osadzanie się oleju ze skóry na płytce. Nie chcemy, aby na powierzchni znajdował się żaden tłuszcz, ponieważ może to niekorzystnie wpłynąć na przyczepność złoża. W przypadku różnych rodzajów powierzchni budowlanych mogą mieć zastosowanie inne techniki, więc sprawdź, co musisz, aby uniknąć uszkodzenia jej powierzchni.

Ciepły czy zimny?

W procesie poziomowania stołu nie ma znaczenia, czy stół i dysza są gorące czy zimne, chyba że planujesz drukować tylko z jednym zestawem ustawień. W takim przypadku podgrzanie do tych temperatur przed wyrównaniem może pomóc w zapewnieniu dokładnego poziomu (ponieważ materiały nieznacznie rozszerzają się po podgrzaniu), ale nie jest to bezwzględnie konieczne.

Poziomowanie łóżka

Obraz: Poziomowanie łóżka
To rodzaj sytuacji Złotowłosej (Źródło: 3D Newb )

Ręczne poziomowanie stołu drukarki 3D może być frustrującym doświadczeniem nawet dla doświadczonych twórców. Jednak gdy tylko zrozumiesz podstawy procesu, z łatwością opanujesz tę przydatną umiejętność. Oto jak to zrobić.

Krok 1: Utwórz trochę przestrzeni roboczej

Większość łóżek do drukarek 3D FDM jest montowanych za pomocą czterech regulowanych śrub w rogach platformy roboczej. Wyreguluj każdą śrubę o kilka obrotów, aby zwiększyć odległość między dyszą a platformą roboczą. (Jeśli „poprawiasz” niwelację wykonaną niezbyt długo wcześniej, możesz nie musieć tego robić.)

Krok 2: Ustaw głowicę drukującą

Teraz chcesz zbliżyć dyszę do platformy roboczej. Aby to zrobić, po prostu umieść głowicę drukującą w miejscu, korzystając z dowolnej metody, którą zapewnia drukarka lub oprogramowanie sterujące.

Spowoduje to wysłanie dyszy do miejsca, które maszyna uważa za pozycję (0, 0, 0) w przestrzeni objętości roboczej. Ważne jest to trzecie 0, które reprezentuje współrzędną Z lub wysokość, ponieważ na tej wysokości maszyna wydrukuje pierwszą warstwę.

Na koniec wyłącz (lub odblokuj) silniki krokowe, aby móc swobodnie pchać głowicę drukującą w płaszczyźnie XY. Ponownie powinna to być opcja dostarczona przez oprogramowanie układowe drukarki. Uważaj, aby nie naciskać zbyt szybko, ponieważ może to spowodować ładunek w silniku.

Krok 3: Zmierz i wyreguluj

Przy odrobinie cierpliwości poziomowanie łóżka może być łatwe
Przy odrobinie cierpliwości poziomowanie łóżka może być łatwe (Źródło: wannamaker przez Ultimaker )

Chcesz skalibrować łóżko drukarki 3D tak, aby było jak najbardziej poziome we wszystkich czterech rogach i pośrodku. Teoretycznie dysza powinna po prostu dotykać platformy roboczej w tych miejscach, dlatego staramy się przełożyć między nimi coś cienkiego – na przykład kawałek papieru. Dotarcie do punktu tuż przed napotkaniem oporu podczas przesuwania papieru zapewnia, że ​​„przerwa” jest prawidłowa i spójna we wszystkich pięciu miejscach.

Przesuń głowicę drukującą do rogu stołu i umieść papier między końcówką dyszy a stołem. Jeśli nie ma oporu podczas przeciągania papieru tam iz powrotem między dyszą a stołem, wyreguluj najbliższą śrubę poziomującą, aby zacieśnić szczelinę. Uważaj, aby nie wywierać nacisku na łóżko drukarki 3D (na przykład ręką), ponieważ spowoduje to zepchnięcie łóżka na tyle, aby szczelina była większa niż w rzeczywistości. Wielokrotnie przesuwając papier, dostosowuj śrubę, aż poczujesz lekki opór z dyszy i łóżka drukarki 3D.

Powtórz ten sam proces we wszystkich pozostałych rogach. Gdy rogi są w porządku, przesuń głowicę drukującą na środek platformy roboczej i sprawdź, czy wyczuwalny jest tam ten sam opór. W razie potrzeby wyreguluj śruby.

Na koniec sprawdź ponownie każdy róg i środek, ponieważ zmiany w jednym rogu mogły wpłynąć na inne. W takim przypadku powtórz całą procedurę, aż wszystkie pięć punktów zostanie wyrównanych.

Krok 4: Sprawdź pierwszą warstwę

Przed uruchomieniem kompletnego zadania drukowania 3D dobrze jest wydrukować tylko pierwszą warstwę, aby zweryfikować prawidłowe wypoziomowanie stołu. Jeśli się powiedzie, pierwsza warstwa powinna wyglądać mniej więcej tak samo na całej powierzchni. Jeśli nie, może być konieczne dalsze dostosowanie poziomu.Regulacja szczeliny dysz

Szczelina dyszy ma kluczowe znaczenie dla uzyskania odpowiedniego zgniatania pierwszej warstwy wydruku 3D
Szczelina dyszy ma kluczowe znaczenie dla uzyskania odpowiedniego „zgniecenia” pierwszej warstwy wydruku 3D (Źródło: Lamin Kivelä przez All3DP)

Poziomowanie łóżka i regulacja wysokości Z są często omawiane razem. Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwa sposoby dostosowania wysokości Z i są one wykonywane w różnym czasie.

Pierwszym sposobem jest ustawienie go za pomocą oprogramowania układowego, dzięki czemu jest czymś w rodzaju „stałej” wartości, która zwykle zmienia się tylko podczas kalibracji drukarki . Drugim sposobem jest ustawienie go za pomocą krajalnicy (na przykład „wysokość pierwszej warstwy”) i jest to coś, co można wybrać przed konkretnym zadaniem drukowania w zależności od materiału, rodzaju druku lub rodzaju łóżka.

Tak czy inaczej, ważne jest, aby wiedzieć, że regulacja wysokości Z nie jest zwykle czymś, co robi się tak często, jak poziomowanie łóżka. Nie musisz regulować wysokości Z, aby zrekompensować słabe wypoziomowanie łóżka. Teoretycznie wysokość Z oprogramowania układowego powinna być prawidłowo ustawiona przed wyrównaniem łóżka, aby gdy dysza osiągnie pozycję wyjściową (0, 0, 0), to trzecie 0 jest we właściwym miejscu.

Zbyt częste poleganie na wysokości Z w celu uzyskania odpowiedniej szczeliny między dyszą a powierzchnią druku może spowodować osiągnięcie skrajności (takiej jak najniższa możliwa wysokość Z), co nie pozwoli na przyszłe korekty.

Kiedy regulować wysokość Z

Chociaż przestrzegamy przed częstą regulacją wysokości Z, czasami jest to konieczne. Oto kilka oznak, że szczelina dyszy może wymagać dostosowania.

ZNAKI, ŻE SZCZELINA DYSZY JEST ZBYT MAŁA:

  • Pierwsza warstwa jest ledwo widoczna lub bardzo cienka.
  • Na platformę roboczą wytłaczana jest niewielka ilość lub brak filamentu.
  • Filament zbiera się na dyszy.

ZNAKI, ŻE SZCZELINA DYSZY JEST ZBYT DUŻA:

  • Filament nie przykleja się do powierzchni roboczej.
  • Filament wychodzi jak spaghetti.

źródło: all3dp.com